Antalya Avukat

SIK SORULAN SORULAR

Anasayfa   -   Sık Sorulan Sorular

Hakkımda ceza davası açılmış ne yapmam gerekiyor

bu süreçte aleyhinize tüm delillerin değelerlendirilimesi gereklidir. Ceza yargılamasında savunma önem arz ettiğinden bu süreçte bir avukat ile hareket etmenizi tavsiye ederim.

Detaylı bilgi ve hukuki destek için profilimdeki iletişim bilgilerinden arayabilir veya whatsapp üzerinden mesaj atabilirsiniz.

Nafaka ödemeyen eş çocukla görüşmesi engellenebilir mi?

Kişisel ilişki kurulması, nafakasının ödenip ödenmemesine bağlı değildir. Bu kanuni bir haktır. Eş, nafakayı ödeyemese de çocukla görüşebilir.

Maddi ve Manevi tazminat davasını sadece kadın mı açabilir?

Hayır. Boşanma nedeniyle mevcut veya beklenen menfaati zarara uğrayan az kusurlu kadın yada erkek maddi tazminat davası açabilir. Bu nedenle kusursuz veya az kusurlu erkek de boşanma nedeniyle maddi tazminat isteyebilir. Bir örnek vereyim. Bir erkek biriktirdiği tüm parasını eşine vermiş. Eşi de bu parayı kendi babasına ödemiş ve babası parayı geri vermemiş. Bu çiftin boşanmasında erkeğin maddi bir zararı olacaktır. Bu nedenle erkek eşinden bu para kadar maddi tazminat isteyebilir. Yine boşanmaya neden olan olaylar nedeniyle kişilik hakları zarara uğrayan az kusurlu taraf manevi tazminat isteyebilir. Eşi tarafından aldatılan bir erkeğin durumunu buna örnek verebiliriz.

Kaç türlü mirasçı vardır?

Yasal ve atanmış olmak üzere iki tür mirasçı vardır.

Tereke nedir?

Kişiye bağlı olmayan ve mirasçılara intikal edebilen mal varlığına tereke denir.

Zümre sistemi nedir?

Türk Medeni kanununda zümre (derece) sistemi kabul edilmiş olup, yasal mirasçı olabilmek için bir zümreye dahil olmak gerekir. Bir önceki zümrede mirasçı bulunması, bir sonraki zümrenin mirasçılığını engeller. Yine aynı şekilde, zümre ve kök başı alt soyun mirasçılığını engeller.

Evlilik dışı hısımlar ne zaman mirasçı olurlar?

Evlilik dışında doğmuş ve soy bağı, tanıma veya hakim hükmüyle kurulmuş olanlar, baba yönünden evlilik içi hısımlar gibi mirasçı olurlar.